Kayıt ol Giriş
Giriş на сайт
Reklamlar
» » SARS virüsü nedir, nasıl bulaşır? İşte SARS virüsü hakkında bilgi!

SARS virüsü nedir, nasıl bulaşır? İşte SARS virüsü hakkında bilgi!

22.11.20
Yazar: admin
Gösterim: 165
Yorumları: 4
SARS virüsü nedir, nasıl bulaşır? İşte SARS virüsü hakkında bilgi!

Şiddetli Akut Solunum Yolu Sendromu (SARS) akut viral bir solunum yolu enfeksiyonudur, etkeni Coronavirus (CoV) cinsine dahil bir virüs olup SARS-CoV olarak adlandırılmaktadır. Son günlerde gündemi meşgul eden koronavirüs salgını nedeni ile SARS'la ilgili araştırmalar da hız kazandı. Peki, SARS virüsü nedir ve nasıl bulaşır?
Şiddetli akut solunum yolu sendromu olarak bilinen SARS virüsünün detayları merak ediliyor. SARS virüsü nedir sorusu birçok kişi tarafından merak edilen ve araştırılan konular arasında yer almaya başladı. İşte, SARS hakkında merak edilenler...


Toplumda yayılmanın insandan-insana yakın temas ile damlacık enfeksiyonu ve aerosol yoldan olduğu ya da virüs içeren damlacıkların bulaştığı materyal ve eşyalarla taşındığı düşünülmektedir. Kişiden kişiye “yakın temas”ın anlamı hasta bireye yaklaşık 1 metre mesafede bulunmak ve öksürük-aksırık esnasında solunum yolu ile saçtığı damlacıklara maruz kalmak, öpüşmek, sarılmak kastedilmektedir; böylece virüs yakındaki kişinin ağızburun, göz mukozasına ulaşabilir. Kişi hasta bireyin yaydığı damlacıklarla enfekte olmuş eşyalara, yüzeylere dokunduktan sonra elini ağzına, gözüne sürmekle veya yeme-içme için hasta kişinin kullandığı kapları kullanmakla da enfekte olabilir.

SARS’ın önemi, diğer koronavirüs enfeksiyonlarından farklı olarak, neden olduğu solunum yolu enfeksiyonunun ölümcül seyir gösterebilmesinden kaynaklanmaktadır.

Şikayetleri: Kuluçka süresi 2-10 gündür. Başlangıç semptomları baş ağrısı, vücut ağrıları ve halsizlik 38° C’nin üzerinde ateş vardır. Bazı bireylerde üst solunum yolu semptomları görülebilir. Vakaların %10-20’sinde ishal görülebilir. İlk belirtileri takiben 2-7 gün içinde kuru öksürük ile beraber nefes darlığı gelişir. Nefes darlığının ilerlemesi durumunda hastaneye yatış gerekir. Hastalığın 7-10. gününde zatürre gelişebilir. Vakaların %10-20’sinde yoğun bakım gerektirecek solunum yetmezliği gelişir.

Bulguları: Ateş, boğazda kızarıklık, dinleme ile solunum seslerinde değişiklik saptanabilir, solunum yetmezliğine ait muayene bulguları saptanabilir.

NASIL TEŞHİS EDİLİR?

SARS için kesin bir test olmadığından doktorlar, şüpheli hastalar için aşağıdaki belirtileri kullanmaktadırlar;

SARS’ın görüldüğü bölgelere ( Asya, Avrupa, Vietnam, Canada vs. ) seyahat eden veya SARS tanısı konulan kişilerle yakın teması olup;

38ºC’nin üzerinde ateş, öksürük ve özelikle solunum zorluğu sorunu olan kişiler şüpheli SARS hastası olarak kabul edilir.

Solunum yetmezliği gelişmiş vakalar hastaneye yatırılarak solunum yolu salgılarından, serum ve dışkıdan alınan numuneler ileri tetkik için Halk Sağlığı Laboratuvarına gönderilir.

TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?


SARS-CoV için etkin bir tedavi henüz geliştirilememiş olup bu konuda çalışmalar devam etmektedir. Bu nedenle tedavi belirtilerin giderilmesine yöneliktir. Ateşin düşürülmesi, ağrıların giderilmesi, sıvı desteği, solunum yolu açıcı tedaviler, oksijen desteği, gerekirse solunum cihazı kullanılması vb.

Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir:

Özel bir tedbire gerek yoktur. Toplumdaki herkes için geçerli olan solunum yolu enfeksiyonlarından korunma tedbirlerine uyulması önerilir.

ETKİN KORUNMA YOLLARI

Hastalık önleme ve koruma merkezi (CDC)’nin, seyahat danışmanının tavsiyesine göre gerekli görülen durumda Çin, Hong Kong, Hanoi, Vietnam ya da Singapur’a olan seyahatlerin ertelenmesi .

SARS hastalarının aile fertleri, yemek araç-gereçleri kullanımı ve birlikte yatmak gibi yakın temastan kaçınması.

SARS hastasının vücut sıvıları ile gerçekleşebilecek her türlü temasta, tek kullanımlık eldivenler tercih edilmesi.

SARS hastalarının aile fertlerinin bu 10 günlük süre boyunca, ellerini sık sık yıkaması ve alkol bazlı temizleyicileri kullanması.

SARS hastasının öksürmeden ya da hapşırmadan önce ağzını ve burnunu mendille kapaması ve devamlı maske takması.

SARS tanısı konulan hastaların ateş ve solunum yolu şikayetleri geçse dahi hastalık iyileşene kadar, ev dışındaki etkileşimlerini sınırlamaları, işe, okula ya da başka kamusal alanlara gitmemeleri tavsiye edilmektedir.

KAYNAK BİLGİ VE FOTO:https://www.hurriyet.com.tr/kelebek/saglik/sars-virusu-nedir-nasil-bulasir-iste-sars-virusu-hakkinda-bilgi-41669190
Kategori: news
Etiketler:


Sitede kayıtsız olarak olarak gezinmektesiniz.
Sayın ziyaretçimiz size üye olmanızı tavsiye ederiz.
Yorumlar (4)
hhh 4 Aralık 2020 21:41
   rating
   0
Dans les années 1980, le canada goose femme a été personnalisé pour l'équipe de l'expédition scientifique en Antarctique et le parka canada goose a été personnalisé pour la Garde nationale de sécurité canadienne, les gardes forestiers et les responsables des relevés environnementaux, afin qu'ils puissent encore effectuer des taches dans l'hiver froid et dans la neige.canada goose
dserr 20 Ocak 2021 20:44
   rating
   0
Love branded stuff but can't afford? Don't worry we have you covered. Are you looking for best places to buy branded stuff at cheaper rates? This actually seems difficult because wholesalers who jordan 4 replica sell imitation always seem to go into a hiding and not make public appearances. But, to make life easier for you, we did some research and gathered 5 best websites from where you can easily buy branded products at cheaper rates.
ujks 22 Ocak 2021 21:38
   rating
   0
This example of a replica does not have much flaws except for the color of the tag. It should be a more pale, washed-out replica off white jordan green color. Not only that, but the letters are supposed to feel rubbery to the touch, whereas on the replica they are simply printed. Now, let's take a look at another example.
Yorum ekle
Kalın İtalik Altı Çizili Üzeri Çizili | Sola Yasla Ortala Sağa Yasla | İfade Ekle Bağlantı EkleKorumalı Link Girin Renk Seç | Gizli Metin Alıntı Ekle Farklı Bir Alfabe ile Yazılmış Olan Seçili Metni Kiril Alfabesine Çevir Spoiler Ekle
Resimdeki kodu
girin:*
Kodu Güncelle