Kayıt ol Giriş
Giriş на сайт
Reklamlar
» » Yapay zeka, koronavirüs vakalarını öksürük sesiyle tespit edebiliyor

Yapay zeka, koronavirüs vakalarını öksürük sesiyle tespit edebiliyor

03.11.20
Yazar: admin
Gösterim: 57
Yorumları: 1
Yapay zeka, koronavirüs vakalarını öksürük sesiyle tespit edebiliyor
ABD'de Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) uzmanları, geliştirdikleri yapay zeka modeli ile öksürük sesinden belirti göstermeyen koronavirüs (Covid-19) vakalarını tespit ettiklerini açıkladı.

ABD’li bilimadamları dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) vakalarını tespii için yeni bir model geliştirdi. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) uzmanları tarafından yapılan açıklamada, belirti göstermeyen kişilerin, koronavirüsün fark edilebilir fiziksel semptomlarını göstermediği için test yaptırma olasılıklarının düşük olduğunu, sebeple bilmeden enfeksiyonu başkalarına yayabileceklerini ifade etti.

ÖKSÜRÜK SAYISINA GÖRE TESPİT

MIT uzmanları, bu konu üzerinde çalışarak asemptomatik kişilerin öksürme biçimlerinin sağlıklı bireylerden farklı olduğunu keşfetti. Bu farklılığın, insan kulağı tarafından ayırt edilemediği ancak yapay zeka tarafından saptandığını tespit etti.

ASEMPTOMATİK COVID-19 HASTALARINI YÜZDE 100 ORANLA TESPİT ETTİ

Uzmanlar, yapay zeka modelini, kişilerin gönüllü olarak gönderdiği on binlerce öksürük sesi örneği ve kelime sesleri üzerinde eğitti. Bu eğitimin ardından yapay zeka modeli, yeni öksürük kayıtlarıyla beslenince, Covid-19 olduğu doğrulanan kişilerin yüzde 98,5’ini, asemptomatik Covid-19 hastalarının yüzde 100’ünü doğru bir şekilde tanımladı.

FDA ONAYLARSA HER YERDE KULLANILACAK

MITin geliştirdiği yapay zeka modeli, FDA tarafından onaylanırsa asemptomatik kişiler bu modeli ücretsiz, kullanışlı bir ön tarama aracı olarak kullanabilecek. Kullanıcı her gün ve her saat, telefonundaki uygulamaya veya bir işletmenin girişine koyulacak cihaza öksürerek koronavirüs olup olmadığını anında ve hızlı bir şekilde öğrenebilecek.


kaynak:https://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/yapay-zeka-koronavirus-vakalarini-oksuruk-sesiyle-tespit-edebiliyor-41652710
Kategori: news
Etiketler:


Sitede kayıtsız olarak olarak gezinmektesiniz.
Sayın ziyaretçimiz size üye olmanızı tavsiye ederiz.
Yorumlar (1)
billig nike air max 17 Aralık 2020 21:40
      rating
      0
El reloj no es solo una herramienta para registrar el tiempo, es una interpretación del estilo y el espíritu. El nacimiento de cada modelo Reloj barato encarna el dise?o intencional de la marca y lleva la acumulación histórica de la marca. El origen de la búsqueda persistente de los relojes y el cronometraje ha permitido a los maestros de los relojes abrir nuevos caminos y lanzar nuevos modelos. Cuando necesite un Reloj barato, debe ir a la tienda para conocerlo y experimentarlo usted mismo. Siempre que entre en el mundo de los relojes, se enamorará de él sin saberlo. Siempre está el que más le convenga en la gran cantidad de relojes. Bienvenido al clic Reloj barato para la introducción de relojes relacionados.
Yorum ekle
Kalın İtalik Altı Çizili Üzeri Çizili | Sola Yasla Ortala Sağa Yasla | İfade Ekle Bağlantı EkleKorumalı Link Girin Renk Seç | Gizli Metin Alıntı Ekle Farklı Bir Alfabe ile Yazılmış Olan Seçili Metni Kiril Alfabesine Çevir Spoiler Ekle
Resimdeki kodu
girin:*
Kodu Güncelle