Kayıt ol Giriş
Giriş на сайт
Reklamlar
» » Fenilketonüri hastalığı nedir, belirtileri neler?

Fenilketonüri hastalığı nedir, belirtileri neler?

18.11.20
Yazar: admin
Gösterim: 48
Yorumları: 1
Fenilketonüri hastalığı nedir, belirtileri neler?
Fenilketonüri ailevi geçişli metabolik bir hastalıktır. Hayatın ilk birkaç ayında sağlıklı bebeklerden ayırt edilemezler. Tedavi edilmezse çocuklarda 5-6’ıncı aylardan sonra zekâdaki gerileme belirgin hale gelir. Fenilketonüri hastalığında uygulanan tedavi özel beslenme tedavisidir ve yaşam boyu sürmelidir. Peki, fenilketonüri hastalığı nedir, belirtileri neler?

Fenilketonüri, aileden katılım yoluyla geçebilen bir hastalıktır. Bu hastalıkla doğan çocuklar proteinli gıdalarda bulunan fenilalanin isimli bir maddeyi metobolize edemezler. Buna bağlı olarak kanda ve diğer vücut sıvılarında artmış olan bu madde ve onun atıkları çocuğun gelişmekte olan beynini harap eder. Dolayısıyla çocuğun ileri derecede zeka özürlü olmasına ve sinir sistemini ilgilendiren daha bir çok belirtinin ortaya çıkmasına neden olur.

Ülkemizde her yıl 1 Haziran “Ulusal Fenilketonüri Günü” olarak kabul edilmiş olup bu günde konunun önemini anlatan bazı etkinlikler gerçekleştirilmektedir. Bu şekilde tedavi edilmediğinde sonuçları son derece ağır olan bu hastalık için toplumsal duyarlılık oluşturulmaya çalışılmaktadır. Yenidoğan tarama programı kapsamında yapılan tüm faaliyetler ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Fenilketonüri Belirtileri Nelerdir?

Hayatın ilk birkaç ayı içerisinde fenilketonüri hastalığı olan bebekleri sağlıklı bebeklerden ayıran özellikler farkedilemez. Tedavi edilmeyen çocuklarda 4. ay civarında sinir sistemi belirtileri oluşmaya başlar. 5. - 6. aylardan sonra çocuklukta belirgin zeka geriliğinin yanında, akranlarından farklı olarak oturma, yürüme, konuşma gibi beceriler gelişemez. Beyin gelişmeleri normal olmadığından başları küçük kalır. Ayrıca kusma, aşırı el, kol, baş hareketleri, sara nöbetleri, ciltte döküntüler, idrar ve terin küf gibi kokması hastalığın önemli belirtilerindendir. Bu çocukların % 60!ında göz, kaş ve cilt rengi
kaynak:https://www.hurriyet.com.tr/kelebek/saglik/fenilketonuri-hastaligi-nedir-belirtileri-neler-41655322
Kategori: news
Etiketler:


Sitede kayıtsız olarak olarak gezinmektesiniz.
Sayın ziyaretçimiz size üye olmanızı tavsiye ederiz.
Yorumlar (1)
billig nike air max 17 Aralık 2020 21:35
      rating
      0
La montre n'est pas seulement un outil d'enregistrement du temps, c'est une interprétation du style et de l'esprit. La naissance de chaque modèle Replica Watches incarne le design intentionnel de la marque et porte l'accumulation historique de la marque qui, issue de la poursuite persistante des horloges et du chronométrage, a permis aux ma?tres horlogers d'ouvrir de nouvelles voies et de lancer de nouveaux modèles. Lorsque vous avez besoin d'un 1, vous devez vous rendre au magasin pour en savoir plus et en faire l'expérience vous-même. Chaque fois que vous entrez dans le monde des montres, vous en tomberez amoureux sans le savoir. Il y a toujours celui qui vous convient dans le grand nombre de montres.Bienvenue au clic Replica Watches pour l'introduction des montres associées.
Yorum ekle
Kalın İtalik Altı Çizili Üzeri Çizili | Sola Yasla Ortala Sağa Yasla | İfade Ekle Bağlantı EkleKorumalı Link Girin Renk Seç | Gizli Metin Alıntı Ekle Farklı Bir Alfabe ile Yazılmış Olan Seçili Metni Kiril Alfabesine Çevir Spoiler Ekle
Resimdeki kodu
girin:*
Kodu Güncelle