Anket
Sitemizi değerlendirin

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

14 Tem 02:11Bilgilendirme

Kedilerde Tüy Dökme Sorunu Nasıl Engellenir

Kedilerde Tüy Dökme Sorunu Sebepleri
Kedilerde Tüy Dökme Sorunu Nasıl Engellenir

Kedilerde Tüy Dökümü Sebepleri
Kediler sevimli vurdumduymazlıkları ve canlarının istediği gibi davranmaları sebebiyle dayanılmaz bir çekicilik barındırırlar. Evde yaptıkları yaramazlıklar ve ani tepkileri de kedi sahiplerini eğlendirir, mutlu eder. Kediler doğal olarak tuvalet alışkanlığının olması ve evde beslemeye oldukça uygun tabiatları sebebiyle en çok tercih edilen ev hayvanı olabilir. Köpekler gibi dışarı çıkarılmasının gerekmemesi de evcil hayvan olarak tercih edilmelerinde etkin özelliklerindendir. Elbette her evcil hayvan gibi kedi bakımının da bazı sorunları ve sorumlulukları bulunur. Bunların başında da kedilerin tüy dökme problemi gelir. Kedilerde tüy dökülmesinin birden fazla sebebi olabilir. Mevsim geçişi ya da hastalık gibi sebeplerin yanı sıra kimi kedi cinslerinin tüyleri dökülmeye müsait bir yapıdadır. Böyle durumlarda evde uygulayabileceğiniz birkaç yöntem kedilerinizin daha az tüy dökme problemi yaşamasını sağlayarak tüy dökme sorunlarınızı azaltacaktır. Ancak evcil hayvan bakımının zahmetli kısımlarından olan tüy dökme problemini tamamen çözebileceğiniz bir seçenek bulunmamaktadır.

Beslenmeye Dikkat Etmelisiniz
Kedilerde tüy dökme probleminin en genel sebebi beslenme düzenindeki bozulmalar ve sağlıksız beslenme olarak gösterilmektedir. Mama seçimi konusundaki değişiklikler ya da kedinizin cinsine uygun olmayan beslenme tercihleri kedilerinizin daha fazla tüy dökmesine sebep olabilir (ayrıca bkz. royal canin babycat & mother kedi maması). Ayrıca kedilere verdiğiniz evdeki besinler de kedinize etki etmiş olabilir. Dengeli ve düzenli beslenme için kendinizin beslenme alışkanlıklarını düzenlemeli ve mama seçimi konusunda veteriner hekiminize danışmalısınız. Kullandığınız mamaların kalitesine de dikkat etmeniz bir diğer önemli etken. Hayvansal proteini yüksek ve kalorisi düşük mamalar bu alanda doğru tercih olacaktır.

Suyunu Taze Tutun
Kedilerde Tüy Dökme Sorunu Nasıl Engellenir

Kedilerde Tüy Dökümü Sorunu Çözümü
Kedilerin su tüketimini artırması da tüy dökme konusunda önemli bir etken bu sebeple kedinizi suyunu sık sık tazelemeli hatta birden fazla su kabı kullanarak kedinizi su içmeye teşvik etmelisiniz. Bu suları taze ve temiz tutmak, çeşme suyu kullanmamak da önem taşıyor.

Tüylerini Tarayın
Düzenli olarak kedinizin tüylerini taramak tüy dökme konusunda alabileceğiniz bir diğer önemli adım. Dökülmeyen tüylerin kedinizin üzerinde kalması ve sık bir tüy kitlesi kedinizin derisinin üzerini kapatacak ve hava ile teması azalan kürkten daha fazla tüy dökülmeye başlayacaktır. Ayrıca dökülmek üzere olan tüyleri de toparladığınız için yerden toplamak zorunda kalmayacaksınız. Bu alanda özel yapım kedi tarakları kullanarak düzenli şekilde tarama yapabilirsiniz. Bu şekilde cildi nefes alan kediniz de rahatlayacak ve tüy kusma gibi problemleri daha az yaşayacaktır. Haftada iki kez bu işlemi yapmak yeterli olacaktır.
Kedilerde Tüy Dökme Sorunu Nasıl Engellenir

Vitamin ve Mineral Takviyesi
Kedilerin tüy dökmesinde en az beslenme kadar etkisi olan bir diğer unsur da vitamin ve mineral eksiklikleridir. Vitamin eksikliklerini tespit etmek için öncelikle veteriner hekiminize danışmalı ve kedinizin nasıl vitaminler kullanması gerektiğini öğrenmelisiniz. Bu vitaminleri temin ederek arada mamasına karıştırmalı ve kedinizin vitamin eksikliklerini gidermelisiniz. Herhangi bir vitamin eksikliği bulunmayan kedilerde ise zaman zaman takviye besleyici gıdalar kullanabilirsiniz.

Kedilerin tüy dökümü siz tüm bu önlemleri almış olsanız bile artış gösterebilir. Mevsimsel geçiş ya da dönemsel olarak yaşanan bu tarz tüy dökme sorunlarında maalesef uygulayabileceğiniz çok fazla seçenek sunmuyor ancak aldığınız önlemler yine de kedinizin olağandan daha az tüy dökme sorunu yaşamasına yardımcı olacaktır. Bu dönemler hakkında detaylı bilgi edinmek için veteriner hekiminize de danışabilirsiniz.


Kedilerde Tüy Dökümü
Tüm bu yöntemler kedinizin tüy dökme problemini çözeceği gibi aynı zamanda daha da sağlıklı olmasına yardımcı olacaktır. Bu şekilde daha sağlıklı ve mutlu bir kedi bakımını sağlayabilir, hayvan dostlarımızın bakımını iyileştirebilirsiniz.
Kedilerde Tüy Dökme Sorunu Nasıl Engellenir

Güzel içerik değil mi ? Hadi paylaş o zaman ????
Yazar admin, 14-07-2020, 02:11
GÖRÜNÜM : 185
As the name suggests, the heel of the günstige nike schuhe
nike schuhe damen günstig
nike air max ’s sports shoes uses NIKE’s powerful visible MAX AIR cushion technology, combined with a full palm PU midsole. The soft and targeted cushioning performance can solve the impact of downward force on the body function. The influence of sports performance helps you keep refreshing your best personal sports record.

Fabric, top layer cowhide and artificial material upper, create extraordinary comfort and support lock
Mesh layer enhances the air circulation when wearingcheap laser pointers


Full palm PU midsole, providing elastic landing feeling1000mw laser pointer
parka canada goose
parka canada goose
canada goose promo
canada goose promo
Nike Jerseys
Improved waffle rubber outsole for excellent grip and durability

Reflective materials Cheap Fake Yeezy 380 amp up the creative factor of the silhouette even more. Instead of standard white laces, the shoelaces this model opts for has reflective stitching details.

Another thing to notice on the picture below is that the neck tag is sewn too far from the neckline. You can notice replica off white jordan that the authentic neck tag is overlapping with the neckline, while the fake one does not.

Yorum ekle
Adınız:
E-Mail Adresiniz:
Kalın İtalik Altı Çizili Üzeri Çizili | Sola Yasla Ortala Sağa Yasla | İfade Ekle Bağlantı EkleKorumalı Link Girin Renk Seç | Gizli Metin Alıntı Ekle Farklı Bir Alfabe ile Yazılmış Olan Seçili Metni Kiril Alfabesine Çevir Spoiler Ekle
Kod:
Kodu Güncelle
Kodu girin: